28/02/2012

מס שפתיים

מחר בחצות מחיר הדלק יתעדכן ויעמוד על כ-8 שקלים - "שיא של כל הזמנים", לפי חלק מאתרי החדשות. ממה מורכב מחיר הדלק? חצי מהמחיר הוא עלות הבנזין והחצי השני (ליתר דיוק, 52%) הוא מס שהולך לקופת המדינה. אלא שהמס, מעבר לגובהו השערורייתי, הוא גם "כפל מס" - למחיר הבנזין מתווספים כ-3 שקלים מס מיוחד שנקרא "בלו", ועל הסכום הזה נגבה גם מע"מ. כלומר, לא רק שמשלמים מע"מ על הדלק, אלא גם משלמים מע"מ על המס שמשלמים על הדלק. מעניין איך חברי הכנסת יצביעו מחר על ההצעה לביטול כפל המס על הדלק.

מדוע משרד האוצר הכריז מלחמה על השימוש ברכב הפרטי? הרכב הפרטי הוא הגורם העיקרי לרעש, זיהום אוויר, תאונות דרכים ועומסי תנועה, שלכולם יש מחיר כלכלי אדיר במונחים של ימי אשפוז כתוצאה ממחלות נשימתיות, אבדן זמן עבודה כתוצאה מעמידה בפקקים ופיצויים על נזקי רכוש כתוצאה מתאונות. אלו הן "עלויות חיצוניות", משום שמי שגורם להן לא משלם עליהן. בסך הכל, המשק הישראלי מאבד (נכון לשנת 2008) כ-6% מהתוצר הלאומי בגלל אותן עלויות חיצוניות:

כלומר, היינו יכולים להיות 6% עשירים יותר אם לא היינו סובלים את כל העלויות החיצוניות של עודף השימוש ברכב הפרטי. במשרד האוצר לא נשארו אדישים וגיבשו מסקנות בנוגע למדיניות המיסוי, שמטרתן לגלגל את העלויות החיצוניות הללו על מי שאחראי להן - הנהגים. לכן, מייקרים את הדלק, מעלים את המיסוי על מכוניות בזבזניות ומעלים את שווי השימוש של מכוניות ליסינג. הכל במטרה להפחית את כדאיות השימוש ברכב הפרטי. בעולם מושלם, זה היה יכול להיות פנטסטי, ובתור מי שלא מחזיק ברכב פרטי, הייתי צריך רק לשמוח על כך. אבל אני לא שמח. ממש לא שמח.

בצירוף מקרים מעניין, השופטת דורית בייניש, נשיאת בית המשפט העליון היוצאת, נתנה היום את פסיקתה האחרונה. בייניש קבעה כי המוסד לביטוח לאומי לא יוכל לשלול הבטחת הכנסה מזכאים שמחזיקים אוטו בבעלותם. כלומר, אם יש לך אוטו זה לא אומר שאתה עשיר. נוכח העובדה שבכבישי ישראל נעים למעלה משני מיליון כלי רכב פרטיים (נכון לשנת 2010), אפילו אפשר להניח שרוב הנהגים אינם עשירים. אלו אנשים שייקור הדלק פוגע בהם קשות, ולכן אני לא מקבל את דברי הכלכלן שלמה מעוז, שדלק הוא מותרות ושהמיסוי עליו אינו הטלת "מס על עניים". עם זאת, אני כן מסכים איתו שגם בעבור 20 שקל לליטר, הנהג הישראלי לא יוותר על האוטו, כי זה מייעל את העבודה שלו.

ובגלל זה כל כך מכעיס אותי הראיון עם דורון כהן, ממלא מקום מנכ"ל משרד האוצר. לטענתו, "אין לנו השפעה על מחירי הדלק... אבל יש לנו השפעה על האלטרנטיבות שיש לציבור - ואנחנו מעודדים ומכוונים את הציבור להשתמש בתחבורה ציבורית ולקנות כלי רכב חסכוניים בדלק." תודה רבה למשרד האוצר שמעודד אותנו לעבור לתחבורה ציבורית, אבל נראה לי שצודק שלמה מעוז - אף אחד לא יעבור לתחבורה ציבורית, גם אם העלויות הכרוכות בשימוש ברכב פרטי יהיו אדירות, פשוט כי התחבורה הציבורית לא טובה. בצירוף מקרים נוסף, היום נדחתה (שוב) ההצעה להפעלת אוטובוסים בשבת - הפעם על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת, שדנה בהחלטתה של עיריית תל אביב יפו לפנות למשרד התחבורה בסוגיה זו.

ואני אומר, אם התחבורה הציבורית כל כך חשובה למשרד האוצר, למה לא להתחיל בפקידי המשרד? דורון כהן לא התייחס בכלל לאפשרות שעובדי המדינה יפסיקו ליהנות ממכוניות הליסינג שלהם, על חשבון ציבור משלמי המסים. אני חושב שדוגמא אישית היא ערך חשוב, ולכן אני מציע שמשרד האוצר, אם הוא כל כך רוצה לעודד תחבורה ציבורית, יתחיל מזה ששר האוצר יעשה את הדרך מהבית למשרד באוטובוס פעם בשבוע. לצורך כך, אפילו ניפקתי לו כרטיס רב-קו. מבחינתי, אם הוא יעשה זאת, תהיה לו כל הזכות שבעולם להעלות את המס על הדלק.


2 תגובות:

 1. אנונימי28/2/12 22:34

  כמה אחוזי תוצר יעלה למדינה לאפשר נסיעה ברכבת בחינם?

  השבמחק
 2. אם התחבורה הציבורית כל כך חשובה למשרד האוצר, זה היה נראה אחרת לפני הרבה שנים.
  עובדתית לאורך כל התקופה הזאת לא היה שינוי ניכר, אולי אפילו להפך..
  אני אומרת את זה לצערי, כן?
  מקווה לימים יפים יותר

  השבמחק

שמח שקראת :) ותודה על התגובה. בקרוב אקרא אותה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...