30/12/2017

לקראת 2018

עוד מעט נגמרת שנת המס. זה זמן טוב לסיכומים. אני מעדכן את הטבלה שבה עקבתי בדקדקנות אחרי העבודה שלי בשבעת החודשים האחרונים. מאוד מרוצה מהתוצאות.

יש לי תחום אחד גדול שאני עוסק בו - סיורים מודרכים בתל אביב, תחת השם שבחרתי: TLVXP. כשבחרתי את השם לפני כשנה, חשבתי על Tel Aviv explained. אחר כך, ה-XP היתרגם גם ל-expert, ל-explained, ל-exposed, ל-experienced, ומאוד שמחתי שאנשים מוצאים בזה משמעויות חדשות שלא חשבתי עליהן. דבר אחד שלא הבאתי בחשבון הוא קניון TLV Fashion של גינדי, שגרם לחלק מהאנשים לחשוב שאני קשור אליהם. אני לא קשור אליהם, או לאף גורם אחר לצורך העניין. כשאני מדריך בתל אביב, מתפלאים עלי שאני עושה את זה באופן עצמאי ("אתה באמת לא קשור לעירייה?", "איך אפשר להתפרנס מזה?").

הסיורים בתל אביב תופסים את רוב הזמן שלי. אני משקיע את מרבית הזמן בהדרכת הסיורים, במענה לפניות (במייל, בטלפון, בוואטסאפ וכו'), ובפרסום תכנים מעניינים למטיילים בתל אביב (בפייסבוק ובאתר שלי). מבין כל הפניות, כמעט חצי מהפניות הופכות אחר כך לסיור שיוצא לפועל. לכל הפונים אני משתדל כמה שיותר לעזור עם המידע שהכי מתאים להם. למשל, אם אני לא יכול להדריך במועד המבוקש, אני מפנה למדריכים אחרים שאני מכיר (בקרוב אפרסם את "פינת הפרגון" ובה המלצות על מדריכים בתל אביב שאני מכיר ומעריך). מוזמנים לבקר באתר שלי של הסיורים בתל אביב - tlvxp.com


יש עוד תחום, פחות גדול, שאני עוסק בו. הוא קטן יותר כי בניגוד לסיורים בתל אביב הוא משהו שהתחלתי בו יחסית לאחרונה. עם הסיורים התחלתי באופן רשמי ב-2008 (איך הזמן טס... כמעט עשור), ואת העסק השני שלי התחלתי ב-2016 והוא נקרא Urbanizator. במסגרת זו, אני מייעץ לגופים ציבוריים בנוגע לעירוניות ותחבורה.

אני מחשיב את עצמי כאורבניסט - מי שמאמין שהעיר היא ההמצאה הגדולה ביותר בתולדות האנושות, ושהמאה ה-21 היא המאה של הערים. המטרה שלי היא לזהות בעיות אורבניות ולספק פתרונות אורבניים. אני משלב ידע ממדעי החברה והרוח עם יכולות מחקר וניתוח וניסיון בהדרכה, יצירת תוכן ובניית קהילה באמצעים דיגיטליים. אני יועץ פרילנסר לחברת קשרי קהילה, שעובדת על פרויקטים שונים עם עיריות, חברות ממשלתיות וגופים ציבוריים נוספים, ובמסגרת הזו אני מביא מעצמי כדי להגדיל את ההצלחה של הפרויקטים הללו. בין הפרויקטים שהייתי מעורב בהם או שעודני מעורב בהם - הקמת הרכבת הקלה בתל אביב, פרויקט תחבורה בת קיימא באשדוד, פריסת נתיבי תחבורה ציבורית בגוש דן, שיתוף ציבור בהרצליה ועוד.

זה עדיין לא תחום גדול מספיק כדי לעמוד בפני עצמו, אבל הכיוון טוב. בתחום הזה אני מקדיש גם הרבה זמן כדי לשווק את עצמי באמצעות ערוץ מידע, שנקרא "מהנעשה בערינו", וכולל ניוזלטר ופודקסט. הניוזלטר יוצא (כמעט) כל שבוע, ובשנה האחרונה הצטרפו לרשימת התפוצה כ-250 נרשמים, שנהנים מהזדמנויות עבודה ותכנים רלוונטיים שאני אוסף, עורך ומשגר אליהם. הפודקסט יוצא פעם בחודש בערך (כי הוא מצריך יותר זמן הכנה), ואני מניח שרבים מהרשומים לניוזלטר גם מאזינים לפודקסט. זה תחום שאני מקווה שיצמח עוד יותר ב-2018. מזמין אתכם לבקר באתר שלי של העירוניות - Urbanizator.com


התחום האחרון שאני עוסק בו הוא קצת שונה מהשניים הקודמים, כי הוא למעשה מטא-תחום, או טראנס-תחום. קצת קשה להסביר אותו, אבל אפשר להגיד שאליו אני משייך את כל הפרויקטים שלא מצאו את מקומם בשני התחומים הקודמים. אני מכנה אותו tomer3 (כמו הדומיין של הבלוג הזה). לתחום הזה הכנסתי פרויקט מדהים שעלה על שולחני בשנה האחרונה - כתיבת פרקים לסדרות פודקסט של יובל מלחי, אחד הפודקסטרים המובילים בישראל. את רוב הפרקים אני כותב לסדרת הפודקסט "היסטוריה לילדים" (בתמיכת תאגיד השידור הציבורי "כאן"). התחום הזה גם כולל כל מיני פרויקטים בתחילת הדרך (למשל, "פוליטי פודקסט" - הפודקסט שלי ושל עידו דמבין על פוליטיקה בישראל ובכלל; "שביל תל אביב" - יוזמה שלי ושל איציק צרפתי ליצירת שביל שמתמצת את כל הסיפור של יפו ותל אביב מאז ועד הנה).

אז מה הופך את tomer3 למשהו קצת אחר? הוא כולל גם את ה"סיסטם" שלי. זאת אומרת, את הפעולות שאני עושה שהן קריטיות עבורי מתוקף היותי עצמאי, למשל, מעקב אחרי השעות שאני עובד על הפרויקטים השונים ותזרים המזומנים. לעניין הזה אני קורא "ניהול אפקטיביות" (שם לא מוצלח, אבל לא מצאתי משהו יותר טוב). עוד דוגמא - נטוורקינג, כלומר, הזמן שאני מקדיש לשיחות עם אנשים שרוצים להציע שיתוף פעולה חדש, או שהם מומחים לנושאים שקרובים ללבי ושחשוב שאכיר אותם. כלומר, פעולות שהן קריטיות גם לתחומים האחרים, ולכן הן הופכות את התחום הזה למעין שילוב של תחום רגיל ומטריית על לכל התחומים. האתר השלישי שאני מפנה אתכם אליו הוא למעשה האתר שבו אתם נמצאים - הבלוג שלי tomer3.com - שהפוסטים כאן הם בלגן די רציני של כל מיני דברים שאני עושה.בחצי השנה האחרונה יצא שעבדתי על TLVXP בערך 600 שעות, על Urbanizator כ-300 שעות, ועל tomer3 כ-300 שעות. צריך לזכור שבערך חצי מהתחום האחרון (כ-150 שעות) הוא למעשה ה"סיסטם" שלי, שהפעולות בו קריטיות גם לשני התחומים האחרים. מבחינת תזרים המזומנים, יצא שבשנה הזו התקרבתי מאוד לתקרת ההכנסות של עוסק פטור (כ-98 אלף ש"ח לשנה), וייתכן שבשנת 2018 אממש את מה שאנו העוסקים הפטורים מאחלים זה לזה - שנגיע לרמת הכנסות שנתחיל לשלם בה מיסים.

שנת מס מוצלחת לכולם! ושנראה הרבה מהשטרות החדשים שיצאו לאחרונה - 

טיול בתל אביב בעקבות השטרות החדשים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שמח שקראת :) ותודה על התגובה. בקרוב אקרא אותה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...