16/02/2019

עומס יתר

שלושה חודשים עמוסים למדי היו לי. פרויקט גדול ומתגלגל, שנכנס בתחילת דצמבר, שאב את כל הזמן שלי. חודש אחד - אתה אומר ניחא. חודש שני - מילא. חודש שלישי - נו די!

אז איך מתמודדים עם עומס יתר? קודם כל, כעצמאי שעובד לבד, הרבה פעמים אתה חושב שאין לך את הלוקסוס להאציל סמכויות. אבל יש לך. למשל, כשאתה צריך לדחוף פגישה בלו"ז, שמצריכה אותך לנסוע למקום רחוק. אפשר לבקש מהפרטנר לפגישה להתקרב לאזור שלך. עוד דוגמא - צריך להדפיס משהו? שלח את זה במייל לחנות הצילום המקומית. הם ידפיסו, ורק תבוא לאסוף. כן, תשלם עוד כמה שקלים על שירות מלא.

עכשיו מה עם הדברים הכבדים? להיפגש, להדפיס - זה בקטנה. אבל מה עם העבודה עצמה? קודם כל, צריך לתכנן היטב. בהתחלה לא הייתי הכי מאורגן עם תכנון הזמן שלי. ככה זה כשיש פרויקט חדש, שאתה מתחיל ללמוד אותו מההתחלה. שבוע אחר שבוע השתדלתי לתכנן יותר טוב, בכל שבוע יותר טוב מהשבוע הקודם. זו גם הדרך לצאת מתקופות של עומס יתר עם ראש מורם ולחזור לשגרה.

עוד דבר שחשוב לשים לב אליו הוא מה שאני קורא לו Recurring checklist. זו רשימת מטלות שחוזרת על עצמה מדי פעם. יש לי כמה וכמה כאלה. למשל, בכל שבוע, בימי רביעי, קופץ לי צ'קליסט לתכנון השבוע הקרוב. הצ'קליסט כולל את המשימות שרלוונטיות לי לתכנון השבוע, כמו לפתוח את Google Calendar, להסתכל אם יש ב-Events בפייסבוק אירוע שאני רוצה ללכת אליו וכו'. במצב של עומס יתר מצאתי את עצמי מדלג על הצ'קליסטים הקבועים כדי להתמקד במטלות בוערות שאני מחויב אליהן. המסקנה שלי היא שמאוד חשוב לא לדלג על הצ'קליסטים האלה. לכאורה, העבודה היא אותן מטלות בוערות שאני מחויב אליהן, ולא הצ'קליסטים המצחיקים שעוזרים להתנהל בצורה מסודרת. אבל יש לזה חשיבות. השגרה היא מה ששומר עליך מפני עומס יתר, ובמצבים של עומס יתר שגרת העבודה מוציאה אותך מהכאוס.

יש לי עוד צ'קליסט שבועי, מדי מוצ"ש - לכתוב בבלוג הזה. כבר שלושה חודשים שאני שם אותו על Snooze. סימן טוב לכך שיצאתי מהכאוס הוא הפוסט הזה :) ספרו לי איך אתם מתמודדים עם עומס יתר. אני אשמח לעצות לפעם הבאה.


רציתי לשתף אתכם


משום שכבר הרבה זמן לא פרסמתי פוסט, אני אזכיר שבכל פעם אני משתף קצת תובנות מעולם העבודה שלי כעצמאי, ואחר כך אני משתף ממה שעשיתי בזמן האחרון. אז מה עשיתי בשלושת החודשים האחרונים?

- המדריכים הכי מגניבים בתל אביב משלבים ידיים ומתחילים משהו חדש. בתמונה אתם יכולים לראות, מימין לשמאל, את עידו בירן (מדריך סיורי צילום ואמנות רחוב), רומי צ'ילג (מדריכת סיורי טבע עירוני), סתיו שחף (מורת דרך ביפו ובתל אביב), מיכל מינסקי (מדריכת סיורי באוהאוס ועוד), ואסיה המתוקה (הבת של מיכל). אני מאוד אוהב את הקבוצה הזו שלנו. בחודשים האחרונים מאוד התגבשנו. העברנו זה לזה את הסיורים המובילים שלנו, ובהמשך - נעשה דברים גדולים ביחד. פרטים בקרוב!- השתתפתי באירוע המאזינים של הפודקסט "היסטוריה לילדים" שאני משתתף בכתיבתו. משפחות הגיעו מכל קצוות הארץ, והאווירה הייתה מחשמלת. יובל מלחי, מלך הפודקסטים, הזמין אותי להקליט איתו ביחד פרק לייב מול קהל על המרוץ לקוטב הדרומי (עם תחפושות!) - והכל שודר בפייסבוק לייב ב"כאן תרבות". יובל כתב שזה היה אחד מהערבים הכי מרגשים בחייו. גם אני התרגשתי מאוד להיות חלק מהפרויקט המטורף הזה.

- עוד לא מכירים את הפודקסט "היסטוריה לילדים"? קחו פרק לניסיון, שאני כתבתי, על האחים רייט. לדעתי, זה אחד הפרקים הכי טובים של הפודקסט (חוץ מהפרק על יוהאן סבסטיאן באך).

- השתתפתי בכנס "נשים מזיזות ערים", והצגתי את סדרת המחקרים שביצעתי עבור המכון לשלטון מקומי באוניברסיטת תל אביב, בהנחיית ראש המכון, אופיר פינס. כבר עכשיו אפשר לחלץ כמה מסקנות מהבחירות המקומיות 2018 - שיא של כל הזמנים בייצוג נשים, כמעט חצי מראשי הרשויות חדשים בתפקיד, ויום השבתון העלה משמעותית את שיעורי ההצבעה. בניוזלטר שלי דיווחתי על הפאנל הכי מרגש בכנס - סיפוריהן של שש נשים שנבחרו לראש רשות מקומית.

קרדיט צילום: עדי זלק וינר

- העברתי את המצגת המרכזית באחד המפגשים השבועיים של קבוצת BNI מטרופולין - קבוצה עסקית שהצטרפתי אליה לפני כמעט שנה (ובתחילת דצמבר נכנסתי לתפקיד סגן יו"ר הקבוצה... בשל כך, חלק מהעומס יתר). אם אתם עצמאים שרוצים לדעת מה זה קבוצת נטוורקינג, צרו קשר ואזמין אתכם להתארח באחד המפגשים שלנו.
- פרסמתי את קיצור תולדות כיכר דיזנגוף באתר שלי שמוקדש לסיורים היסטוריים בתל אביב - TLVXP.com - וגם פרסמתי טיול חדש בתל אביב שאפשר לעשות עם אוזניות: "נערות ריינס" - סיור קולי במרכז תל אביב שהקלטתי יחד עם השדרן האלוף יובל מלחי.


- באותו הקשר, התעצבנתי לראות את עובד הניקיון שמנקה את הפסל של יעקב אגם. אותו עובד כנראה מרוויח שכר מינימום, בעוד שיעקב אגם מקבל מדי חודש 12,000 ש"ח מעיריית תל אביב יפו עד שיבחר את הצבעים של הפסל שלו. מקומם!- בשנת 1960 הוקמה קרן מלגות על שם צדוק שלוש, סבא-רבא שלי. המשפחה שלי תרמה לעיריית תל אביב סכום חד פעמי גדול, והעירייה הבטיחה להעניק את המלגה בגובה שכר לימוד שנתי מדי שנה. בחלוף השנים קצת שכחו מהמלגה, אבל אני שמח וגאה לבשר שאחרי הרבה דיונים הצלחנו - המשפחה והעירייה - להתניע מחדש את הקרן. מלגת צדוק שלוש לשנת תשע"ט הוענקה לנור דסוקי - סטודנטית לתואר שני בבית הספר לממשל וחברה במכללה האקדמית תל אביב יפו. אורית קלר מעיריית תל אביב יפו הגיעה לטקס כדי להעניק יחד איתי את המלגה המשותפת לעירייה ולמשפחת שלוש. לעוד פרטים: www.Chelouche.net

- למרות הגשמים, יצא לי להדריך לא מעט סיורים. לתיירים ולישראלים, למשפחות ולבתי עסק - תמיד אני נהנה לקחת קבוצה ולחשוף בפניה את הסודות של תל אביב. הנה תמונות של חלק מהאנשים שהדרכתי בנווה צדק:


- שוב עליתי לכנסת כדי לדבר בפני ועדת הכלכלה על הצעת חוק שירותי תיירות. עוד על כך: בסטורי שהעליתי לאינסטגרם. אגב, באותו היום הוכרז על פיזור הכנסת, וניאלץ לחכות עוד זמן מה כדי שמשהו יקרה עם הצעת החוק. רק אחרי הבחירות ואחרי שתורכב ממשלה חדשה, ואחרי שימונה שר תיירות חדש, נדע מה עלה בגורלה. אם הצעת החוק תקודם, זה יפחית חלק מההגבלות הקיימות על הדרכת סיורים בישראל - חשוב מאוד!

בוקר טוב. באמת שלא הייתם צריכים

בניוזלטר שלי "מהנעשה בערינו", המיועד לאורבניסטים ואורבניסטיות בישראל, סיפרתי על הסיור שהדרכתי לצוערי השלטון המקומי ועל ההרצאה שהעברתי למנהלים בעיריית הרצליה. גם דיווחתי מכנס MetroTLV שבו הוצגה התוכנית לשלושה קווי רכבת תחתית שיוקמו בגוש דן בנוסף לשלושת קווי הרכבת הקלה הנמצאים כבר בביצוע. אם גם אתם אוהבים ערים, תוכלו לקבל את הניוזלטר שלי שיחשוף אתכם לידע מצוין מישראל ומהעולם. להרשמה לניוזלטר >

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שמח שקראת :) ותודה על התגובה. בקרוב אקרא אותה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...