12/04/2020

פעם במאה שנה

אהרן שלוש הגיע ארצה בתור ילד, לפני כ-180 שנה. המשפחה נדדה ברחבי ארץ ישראל כדי לבחור מקום להשתקע בו. כשעברו דרך שכם, פרצה בעיר מגפת הכולרה. הם נתקעו בהסגר שהוטל על העיר משך שישה חודשים. את ליל הסדר הראשון שלהם, משפחת שלוש עשתה בבידוד.

רצינו הערב לעלות לקברו של אהרן שלוש - מייסד השושלת שלנו - במלאת מאה שנים ללכתו. לאור המצב, זה כמובן לא מתאפשר, אבל לא ויתרנו. בנינו ערב עיון ב-zoom. אני אדריך סיור וירטואלי בעקבות אהרן שלוש, ויהיו גם תגליות מרעישות בחקר המשפחה, עליהן יספרו דודי, אביתר שלוש, ובן-דוד-שלישי שלי, אור אלכסנדרוביץ'.

מדריכי סיורים בתל אביב-יפו, חוקרי תולדות העיר, חברים וקרובים - מוזמנות ומוזמנים להתחבר הערב ב-18:00. פרטים נוספים באתר המשפחתי Chelouche.net

נ"ב - הופתעתי ממספר האנשים שביקשו להצטרף! שימו לב לתגובות בפוסט שפרסמתי בפייסבוק

***

עצמאי בימי קורונה


אכן, זו תקופה לא קלה לעצמאים. ובכל זאת, שיחק לי המזל בכמה דרכים:

1) אני עצמאי. בעוד שאחד מתוך חמישה שכירים מצא את עצמו מובטל, אין מישהו שיגיד לי שהוא מוכרח לפטר אותי או להוציא אותי לחל"ת (חופשה ללא תשלום).

2) לשמחתי, אין לעסק שלי התחייבויות שוטפות גדולות כמו שכירות או משכורות לעובדים. מתברר שעסק קטן יכול לשרוד יותר בקלות ולצלוח מצבי קיצון כאלה. תובנה מעניינת לעצמאים היא לא למהר להגדיל את העסק. חשבו מראש על כל התחייבות מה יכול לגרום לכך שלא תצליחו לעמוד בה.

3) הסיורים שלי בתל אביב - TLVXP.com - צנחו לאפס. זה התחיל בזה שהטלפון הפסיק לצלצל, אחר כך הגיעו הביטולים של סיורים עתידיים, ובסופו של דבר גם ביטול הזמנות ששולמו מראש. מילא שאין סיורים קדימה, אבל להחזיר כסף זה קשה מנטלית כשאתה לא בטוח מה יקרה בעתיד. בכל זאת, בניתי לי עסק שנשען על כמה רגליים.

חוץ מהסיורים, יש לי גם שני עסקים שבהם אני עובד במידה רבה מהבית - Urbanizator.com הוא העסק שלי שבו אני נותן שירותי מחקר, ייעוץ והדרכה על עירוניות; ועוד עסק הוא כתיבת פרקים לפודקסט "היסטוריה לילדים" עם יובל מלחי. לשמחתי, באחד מהם הביקוש נותר יציב, ובשני הוא אפילו עלה (עכשיו שכולם בבית וצורכים פודקסטים בטירוף).

אני לא יכול לומר שזה היה מתוכנן. כן אני מבין בדיעבד שלבנות עסק שנשען על כמה רגליים הוא הכרחי להתמודדות עם משברים בסדר גודל כזה. אם ניקח בחשבון שמגפה כמו זו שמשתוללת עכשיו פורצת רק פעם במאה שנה, זה גם בסדר לקחת את הסיכון ולא להתכונן לתרחיש שכזה. אבל אם כבר סיכון אז מחושב - לחשוב מראש מה יכול לגרום לעסק שלנו לשבוק, ואז לבנות עסק נוסף בלתי תלוי.

***

אם השתתפתם בסיורים המודרכים שלי בתל אביב, תוכלו לתמוך בי בתקופה זו על ידי כתיבת חוות דעת על הסיור שהשתתפתם בו. לכתיבת חוות דעת >
כתבו חוות דעת על הסיורים שלי - רק אם השתתפתם בהם בעצמכם

***

דברים שעשיתי בזמן האחרון -

• כתבתי על מגפת הכולרה ביפו בשנת 1902, שהייתה דומה - באופן מדהים - למה שאנחנו חווים עכשיו. אפשר לקרוא את המאמר "בימי כולרה" באתר שלי. אפשר גם לראות את הגרסא המיוחדת שהכנתי כסטוריז באינסטגרם.
• יובל מלחי ואני הקלטנו פרק לייב עם מול קהל של הפודקסט "היסטוריה לילדים". בניגוד להקלטות קודמות שהיו עם מאות ילדים, הפעם נאלצנו להקליט בפני קהל קטן ושידרנו את האירוע בפייסבוק לייב - היסטוריה לילדים: המסע לחלל. אפשר גם להאזין לכל פרקי הפודקסט, שאני שותף לכתיבתו באתר "כאן" - היסטוריה לילדים. הפרק האחרון שאני כתבתי ועלה לאוויר הוא פרק שמאוד סקרן אותי לכתוב - על יוסף טרומפלדור.

• קצת לפני שהמדינה נכנסה להסגר, הספקתי להדריך סיורים מיוחדים לרגל יום האישה הבינלאומי, בשיתוף פעולה עם בית בן-גוריון. קראו עוד על הסיור הפמיניסטי שלי (שאפשר להזמין ממני בימים כתיקונם) וצפו בתמונות מהסיורים:תודה ליוני אילת שצילם

• קראו לי למילואים לתת הרצאה על ההיסטוריה של הרכבת התחתית בתל אביב עבור ערוץ הפייסבוק "מחוברים בצה"ל" שנפתח במיוחד לרגל המצב. צפו >

• פרסמתי שלושה גיליונות מיוחדים של הניוזלטר שלי לאנשים שאוהבים ערים -
מהנעשה בערינו 131: גיליון מיוחד 🦠
מהנעשה בערינו 132: ערים מתחזקות 💪
מהנעשה בערינו 133: חג פסח שמח 🥚🥚
הניוזלטר כבר קרוב ל-500 נרשמים! הוא חינמי לגמרי, ואני שמח שרבים מוצאים בו עניין בייחוד בתקופה הזו.

• יפתח ואני שחררנו פרק נוסף בפודקסט שלנו "בהמשך לשיחתנו", מיוחד לימי קורונה. מוזמנות ומוזמנים לעקוב ולהאזין בגוגל פודקסטסבאפל פודקסטס, בספוטיפיי ובערוץ הטלגרם.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שמח שקראת :) ותודה על התגובה. בקרוב אקרא אותה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...