28/11/2010

על נווה צדק, על תחבורה

קישורים שרציתי לשתף מהזמן האחרון -


על נווה צדק:
 • אתר העמותה לתיירות תל אביב עלה לאוויר, ומפרסם מגוון רחב של סיורים. יצרתי איתם קשר כדי שנוכל לשתף פעולה, ועושה רושם שזה מתקדם בכיוון הנכון. אחרי פגישת עבודה אחת, נציגה של העמותה תבוא לסיור שאני עורך היום, כדי לבחון איך אוכל להשתלב במערך הסיורים שלהם. והנה הקישור - בשמת כוכב כותבת על הקסם של סיור בנווה צדק.
 •  
 • דעות שונות על מתחם התחנה - כל סיור שאני עורך יוצא בחודשים האחרונים ממתחם התחנה, ואפשר לומר בכנות שזה גם המקום הכי חי בעיר וגם המקום הכי מת בעיר. אני מתכוון שבלילות ובסופי שבוע המקום מתמלא חיים, הפאבים והמסעדות מפוצצים, ואנשים לא מפסיקים לעשות קולות של התפעמות. עם זאת, ברוב שעות היום בימי חול אני מוצא את המקום די נטוש. אני לא מרחם על העובדים במקום שצריכים להתמודד עם השינוי התדיר הזה בזרימת האנשים. אז היה מי שקרא לה מלכודת תיירים, והיה מי שהתעצבן על האופן שבו שומרה התחנה (וגם ציין את ההשוואה הבלתי-נמנעת בין השיקום של מתחם התחנה לבין השיקום של נמל תל אביב), ואפילו היה מי שראה במתחם התחנה תזכורת לכך שלפני 120 שנה היה אפשר להקים פה פרוייקט תחבורה תוך שנים ספורות, ואילו הישראלים של שנת 2010 עדיין מחכים לרכבת התחתית של תל אביב.
 • אחת הדמויות הנערצות עלי - שי אביבי - בסדרת טלוויזיה חדשה של טיולים בארץ בשם "סיפור בדרך". הנה הקטע המתבקש מביקורו בנווה צדק, שמתמקד בסיפורה של משפחת שלוש:


ועל תחבורה:
 • קראיתו של איתן אטיה, מנכ"ל "פורום ה-15" (פורום הערים העצמאיות בישראל, כלומר, 14 הערים שאינן מקבלות תקציבים מהמדינה ועיר גדולה אחת שכן מקבלת תקציבים - באר שבע), לשפר את התחבורה הציבורית בישראל זכתה לכותרת "העצבים של נוסעי האוטובוסים הם בעיה לאומית". ייאמר לזכותו שהוא מנתח את הבעיה בצורה טובה מבחינה טכנית, כלומר, הוא מזהה שהאוטובוסים בגוש דן בפרט (ובישראל בכלל) עדיין עובדים בשיטת "מדלת לדלת", עם הרבה סיבובים בשכונות, עם הרבה תחנות. פירוש הדבר הוא הרבה קווים מסורבלים ואיטיים, שנותנים שירות מצוין כמעט מכל מקום לכמעט כל מקום. זוהי שיטה שאינה מתאימה לציבור שרוצה להשתמש בתחבורה הציבורית כאלטרנטיבה ראויה לכלי הרכב הפרטיים, ויש להחליפה בשיטה הקרויה "תחבורת מעברים", ובמילותיו של אטיה: "קווי התחבורה המרכזיים פועלים במטריצה של קווים החוצים את העיר לאורכה ולרוחבה בתדירות גבוהה מאוד. בעזרת כרטיס החלפה נוסעים על קו האורך כמה שצריך, אחרי שלוש דקות עולים על קו הרוחב, הולכים מעט ומגיעים ליעד. זה הגיוני יותר להסעת המונים, זה יעיל יותר, כלכלי יותר ועדיין לא קיים אצלנו." עם זאת, אציין גם שניסיתי ליצור קשר עם אטיה, כדי לסייע בידיו לתרגם את הכתוב למעשים, אך לא קיבלתי ממנו מענה...
 • בשבוע הקודם הבאתי לשיא את פעילותי במיזם "מהיר בעיר". מחר (יום שני, 29 בנובמבר 2010) בשעה 18:00 במרכז עינב (על גג גן העיר, רח' אבן גבירול 71) תתקיים ישיבת מועצת העיר תל אביב יפו, ובה תוגש הצעה לסדר למען שיפור התחבורה הציבורית בעיר. אני מרגיש שזו נקודת הכרעה - האם תל אביב תלמד מחיפה ומירושלים שקידמו פרוייקטים של אוטובוסים מהירים בשנים האחרונות והשיפור שם כבר מורגש או שתל אביב תמשיך לחכות לרכבת התחתית. לקראת הישיבה המכרעת הזו מצאתי לנכון להקליט פניות בוידאו של מובילי תנועת "עיר לכולנו" - יו"ר התנועה ח"כ דב חנין, וחברי מועצת העיר ד"ר נח עפרון ויעל בן יפת. אני מאוד מקווה שהפעילות שלי לשיפור התחבורה הציבורית בתל אביב תישא פרי מחר:
 
 •  ואני רוצה לומר לכל מי שמתרגש השבוע מפתיחתן של "מנהרות הכרמל" - גם אני הייתי מתרגש בעבר מכל כביש חדש, מכל מחלף חדש, מכל פרוייקט תשתית שמופיעה בו המילה "הכי" (מנהרות הכרמל הן צמד המנהרות הכי ארוכות בישראל). אלא שהתפכחתי. היום אני יודע שתוחלת החיים של כבישים הולכת ומתקצרת. על ההתרגשות ממנהרות הכרמל אני משיב כך: "כביש סופו להיפקק".

  אין תגובות:

  הוסף רשומת תגובה

  שמח שקראת :) ותודה על התגובה. בקרוב אקרא אותה

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...