12/06/2020

מה משך אותי

זה היה בתקופה שבין התיכון לצבא. החלטתי שאני רוצה זמן לעצמי. התחלתי להתקשר לקיבוצים בערבה, מאילות וצפונה. "שלום, אתם צריכים מתנדבים?" - וככה הגעתי עד קיבוץ קטורה, שם אמרו לי כן. אני מניח שקניתי כרטיס אוטובוס באינטרנט, אבל לא באמת זוכר. אני גם לא זוכר איזו מזוודה ארזתי ומה לקחתי איתי. אני כן זוכר שבלילה לפני הנסיעה ראיתי פרק של "הכל אנשים" - הסדרה התיעודית של מודי בר-און וענת זלצר.

קיבוץ קטורה, 2004
קיבוץ קטורה, 2004

אני לא יודע מה משך אותי בזה, אבל זה היה מטלטל. הפרק ההוא - על לוי אשכול (ועל תקופת ההמתנה שלפני מלחמת ששת הימים), גרם לי להתעניין יותר בהיסטוריה ובמיתוסים ישראלים. שלוש שנים אחר כך, עשיתי את הפרויקט הגדול הראשון שלי - בהשראת "הכל אנשים". הפקתי סרט דוקומנטרי על המשפחה שלי ועל התרומה שלה להקמת תל אביב: "נוה צדקנו". הבסיס של הסרט הוא החשיפה של מיתוס הקמת תל אביב. העיר הזו לא נבראה "מקצף גל ועננה". למעשה, היא הוקמה על בסיס ההצלחה של נווה צדק, שקדמה לה ב-22 שנים.


לפני כמה זמן נתקלתי בכתבה משגעת - הסלפי של הרצל: כשמודי בר-און לימד היסטוריה קצת אחרת. סמדר שילוני ראיינה את מודי בר-און וענת זלצר כדי להבין מה היה הקסם של "הכל אנשים". מסתבר שגם אצלם היה איזה ניצוץ, משהו שמשך אותם. הם התחילו לקרוא ביומן של בנימין זאב הרצל על הביקור הראשון (והיחיד) שלו בארץ. יצא מזה פרק כפול בתוכנית שהם כבר עשו יחד, שנקראה "הכל פתוח". הפרק הזה הוביל לסדרה - "הכל אנשים" - על הסיפורים המרתקים של דמויות היסטוריות, מוכרות יותר ומוכרות פחות, כמו דוד בן-גוריון, חנה סנש, החזון אי"ש וחייקה גרוסמן.

בר-און וזלצר מספרים שהפרק שעשו ב"הכל אנשים" על שייקה אופיר הוביל אותם להתעמק בתרבות הבידור הישראלית - מה שהוביל לסדרה "במדינת היהודים". גם זו הייתה סדרה מופתית. הפרק השביעי - על סאטירה - הוא זה שנותן אגרוף בבטן. באופן טבעי, במהלך הכנת הסדרה הצטבר אצלם הרבה ידע על תל אביב, שבה ישבה הבוהמה שהמציאה מחדש את התרבות העברית. כך נולדה הסדרה הבאה - "תל אביב יפו". היא הייתה אמורה לכלול עשרה פרקים, אבל משיקולי תקציב נוצרו רק שלושה. מה לא הייתי נותן כדי לחיות ביקום מקביל שבו היו עושים את כל עשרת הפרקים. כנגד העיר הגדולה, נוצרה הסדרה הבאה - "הקיבוץ". קריירה שלמה, ועוד לא הזכרתי את הסרטים החד-פעמיים, כמו "מסעות הברווז" ו"שורות שורות" - שהוא אולי החביב עלי ביותר.


יש משהו שמושך אותך. אתה לא יודע למה, אבל זה מה שקורה. אני לא רוצה להיות יותר מדי היפי וניו אייג'י, ולהגיד "לכו אחרי החלומות שלכם". אבל במקרה שלי, התמסרתי למה שמשך אותי, וזה נתן לי כיוון טוב. בעקבות האהבה שלי להיסטוריה, התחלתי להדריך סיורים היסטוריים בתל אביב. היום אני גם כותב לפודקסט "היסטוריה לילדים". אז אני חושב שזו עצה לא רעה - לנסות להבין מה מושך אותך. יש סיכוי טוב שזה ימשוך את הקריירה שלך קדימה. ועוד עצה - להתחיל מפרויקט אחד בתחום. לראות לאן זה מגלגל. אפילו מודי בר-און וענת זלצר לא היו יכולים לדעת שפרק אחד יוביל ליצירה הענפה שלהם.

ומשהו קטן לסיום - תאגיד השידור "כאן" שולה תכנים נהדרים מתוך אוצרות הארכיון של רשות השידור. למשל, "שביל באמצע שביל בצד - נווה צדק" שצולם כנראה בשנות ה-80'. המנחה ספי בן יוסף ממליץ על טיול בשכונת נווה צדק, כאילו זה מבצע צבאי. אני חושב שכשמסתכלים על הפרק הזה לעומת הפרקים של "הכל אנשים" או "במדינת היהודים", מגלים את הגאונות של בר-און וזלצר. הם המציאו מחדש את הדרך שבה מגישים סיפור היסטורי בטלוויזיה.


רציתי לשתף אתכם...


- ביום שני הקרוב אני אשתתף בפאנל וירטואלי על עירוניות וקיימות. הוא מתקיים במסגרת סדרה של מפגשים וירטואליים מבית המפלגה הירוקה (יו"רית: סתיו שפיר, מנכ"לית: יעל כהן פארן). יחד איתי תהיה גם פרופ' אלס ורבקל, ראשת המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל. לכבוד הוא לי לדבר בפורום כזה מכובד, ובייחוד אני שמח על מפגש שיש בו יותר דוברות מדוברים. אני אביא את הזווית שלי כמומחה לעירוניות על הקשר שבין ערים טובות יותר ועולם טוב יותר. זה קורה ביום שני 15/6/2020 בשעה 20:00 | לפרטים והרשמה: http://bit.ly/zoomyarok• שיגרתי את הגיליון ה-139 של הניוזלטר שלי "מהנעשה בערינו": "ערים ואי-צדק". על רקע המהומות נגד אלימות משטרתית, נראה שערים בארצות הברית (ובמדינות נוספות) עומדות בפני שינוי גדול.

לעוד דברים שאני עושה כמומחה לערים - בקרו באתר שלי Urbanizator.com ואפשר גם להירשם לניוזלטר "מהנעשה בערינו" שאני מוציא מדי שבוע/יים

***

• הדרכתי את החברים בקהילת Baltimore Zionist District בסיור וירטואלי בעקבות נשים בתל אביב - צפו בהקלטה: White City Ladies. כך עשרות יהודים אמריקאים "באו לבקר" בתל אביב, למרות הכל. ואפילו עשינו סלפי בסוף...

• בשני 15/6/2020, בשעה 13:00, אני אדריך את אותו סיור וירטואלי (בעקבות נשים בתל אביב) בעברית. בסוף הסיור יהיה גם חידון כיפי. האירוע הזה הוא במסגרת שיתוף הפעולה שלי עם עמותת "שכולו טוב" שעוזרת לאנשים עם צרכים מיוחדים. אפשר להצטרף דרך הקישור הזה: נערות ריינס - על נשים בתל אביב

• אני מתחיל לעבוד על סדרה של מפגשים וירטואליים למדריכי סיורים במטרה לשתף מידע בנוגע לחזרה בטוחה לשגרה. חלק מהעניין הוא לקבל החלטות מושכלות, אז התחלתי לשלוף נתונים מהדוח המרתק של Tripadvisor. עד כמה התיירים להוטים לחזור? מה הדבר שהכי חשוב כרגע ל-86% מהתיירים? קראו בפוסט שפרסמתי >

לעוד דברים שאני עושה כמדריך סיורים בתל אביב - בקרו באתר שלי TLVXP.com, ואפשר גם להירשם לקבלת עדכונים במייל.

***

• יצא פרק חדש של "היסטוריה לילדים" שאני כתבתי - על רחל המשוררת. פרק מקסים, עם רבים משיריה. רוצו להאזין.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שמח שקראת :) ותודה על התגובה. בקרוב אקרא אותה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...